Drobečková navigace

Úvod > Výlety, akce > Výlety

Výlety

Tipy na výlety v okolí Jarošova nad Nežárkou a na Jindřichohradecku

Něco z historie

Zakladatelem obce je podle pověsti rytíř Jaroš, který zde žil před dávnými lety na své tvrzi. A protože dávná tvrz stojí nad soutokem říček Kamenice a Žirovnice, které dále společně pokračují jako Nežárka, zní celé jméno obce Jarošov nad Nežárkou.

Turistika, sport, koupání

V okolí Jarošova nad Nežárkou lze provozovat pěší turistiku, cykloturistiku, in-line bruslení na příjemné několikakilometrové lesní cyklostezce Jitra vedoucí z Horního Skrýchova směrem na Novou Včelnici, rybaření, houbaření, tenis, beach volleyball. K dispozici je i fotbalové hřiště, tenisové kurty a sportovní hala.
Po domluvě je možné využívat sportovní areál, kde najdete antukové nebo asfaltový tenisový kurt, hřiště na beach volleyball a fotbalové hřiště. V případě špatného počasí se sportovci mohou uchýlit do kryté haly a zahrát si zde tenis, basketball, volleyball, sálovou kopanou nebo stolní tenis.

Příznivci adrenalinu si mohou okolí prohlédnout ze vzduchu díky nabídce vyhlídkových letů letiště Jindřichův Hradec.

 

Koupání je možné v:

-nedaleké pískovně v Jarošově nad Nežárkou (docházková vzdálenost z penzionu)

-pískovně v Jindřiši

-přírodním koupališti ve Zdešově

-přírodním koupališti v Nové Včelnici

-v plaveckém bazénu - Aquaparku v Jindřichově Hradci

-v rybníku Komorník u Strmilova 

 

Aquapark Jindřichův Hradec  Pískárna Jarošov nad Nežárkou, přírodní koupání  in-line bruslení, tip na sportovní vyžití, Jarošov nad Nežárkou

Možnosti (cyklo)turistických výletů na Jindřichohradecku a v České Kanadě

Jarošov nad Nežárkou je ideálním výchozím bodem na výlety po České Kanadě. Turistická oblast Česká Kanada leží ve východní části Jihočeského kraje. Drsná, ale krásná příroda, úchvatné památky a místa, která stojí za objevení. Prožijte dovolenou plnou zážitků, na které budete ještě dlouho vzpomínat.
 
Nedaleko Jarošova najdeme několik zajímavých městeček, které stojí rozhodně za návštěvu. Cestu do nich je možné naplánovat překrásnou přírodou po značených cykloturistických nebo turistických trasách. Můžete vyšlápnout například do Kamenice nad Lipou s krásným zámkem a 600 let starou lípou, na z pohádek známý zámek Červená Lhota, do Nové Bystřice, Slavonic, na nedaleký Landštejn, či do Žirovnice. V obci Deštná poblíž Červené Lhoty najdete dvě originální muzea, a to Provaznické a Letecké muzeum.
A když už budete v Kamenici nad Lipou, tak nezapomeňte navštívit místní minipivovar.
 
Pro zdatnější cyklisty nebude problém navštívit Telč s unikátním renesančním náměstím, městečko a zámek Dačice nebo město Třeboň.  Na výlet s kolem se můžete nechat popovézt i místní úzkokolejkou a podívat se tak i do vzdálenějších destinací.

Přímo v penzionu Vám můžeme zapůjčit jízdní kolo. Kola si zdarma můžete uschovat zdarma do uzamykatelné kolárny v penzionu.

V Jindřichově Hradci je mobilní cykloservis a další cykloservisy pro všechny, kteří během své dovolené potřebují svá kola opravit. V Jindřichově Hradci jsou i půjčovny kol či elektrokol. Na zapůjčení kol lze využít i služeb Českých drah.
Cykloturistika, tip na sportovní vyžití, okolí Jarošova nad Nežárkou        Kolárna penzion Samorost, úschova kol zdarma     Úzkokolejka Jindřichův Hradec, tip na výlet 

 

 

Rybaření v okolí Jarošova nad NežárkouRybaření Jarošov nad Nežárkou

Přímo centrem obce protékají tři řeky, které jsou pro rybaření jako stvořené. V okolí obce je řada soukromých revírů, na které je možné si zakoupit povolenku.

   

Turistické zajímavosti v Jindřichově Hradci

Asi tou nejslavnější čárou v Jindřichově Hradci je čára, kterou najdete u proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie hned u náměstí Míru. Nenápadný pruh z dlažebních kostek na první pohled neříká nic závratného, přesto je už spoustu let jednou z největších jindřichohradeckých zajímavostí. Ta čára totiž značí místo, kterým prochází 15. poledník východní délky.


Město si můžete prohlédnout i z vodní hladiny - projížďkou po rybníku Vajgar zapůjčením plavidla (šlapadla, lodičky, paddleboard) na plovárně Vajgar v Bros.Baru. V Jindřichově Hradci můžete navštívit kino Střelnice, v létě pak řadu koncertů, divadelních představní a letní kino. Na začátku srpna pak můžete navštívit pouť Porcinkule, která je doprovázena jak pouťovými atrakcemi, tak i rozsáhlou nabídkou stánkového prodeje, která zahrnuje  květiny, dárkové předměty, místní potraviny, dárkové předměty, oděvy, hračky apod. V případě špatného počasí si můžete pobyt zpestřit návštěvou aquaparku nebo hvězdárny umístěné přímo v Jindřichově Hradci.


V Jindřichově Hradci je možné navštívit po pražských Hradčanech a Českém Krumlově třetí největší zámecký komplex v Čechách, muzeum, nebo největší evropský lidový betlém - Krýzovy jesličky. Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém více než 1.300 figurek, řada z nich je pohyblivých.

Město Jindřichův Hradec je jedním z nejkrásnějších měst Jižních Čech. Historické jádro města bylo prohlášeno památkovou rezervací. Jindřichův Hradec získal titul „ Historické město roku 2007“.

 

Jindřichův Hradec, zámek     Náměstí Míru Jindřihův Hradec, centrum města

V J.Hradce se také můžete podívat na vyhlídkovou věž, která měří celkem 68,3 metrů. Koule na vrcholu má průměr 1,2 metru a kříž na špici je 5 metrů vysoký. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 metru a octne se přitom ve výšce 513 metrů nad mořem. Vystoupat až na samý ochoz městské vyhlídkové věže se rozhodně vyplatí. Pohled, který se odvážlivcům naskytne, určitě za všechnu tu námahu stojí.


Další zastávku můžete udělat v Muzeu fotografie či v Gobelínové dílně.


Ve městě se určitě také běžte podívat na aqua show sv.Floriána. Unikátní aqua show, bývá spuštěna každý den od 9:00 do 19:00. Kombinace světelných efektů, videoprojekce a obrazců za pomoci padající vody poskytuje nádhernou podívanou, která trvá pár minut. Jedinečná aqua show je umístěna uvnitř v pasáži objektu bývalé hasičárny v Růžové ulici v Jindřichově Hradci. V pasáži, ve které je i několik obchůdků.

Aquashow sv.Floriána, Jindřichův Hradec   15.poledník, Jindřichův Hradec   Zámek Jindřichův Hradec-Rondel

Parní lokomotiva, úzkokolejka, Jindřichův Hradec


Cestovat do Jindřichova Hradce můžete např. historickým vlakem "lokálkou" - úzkorozchodnou tratí spojující Jindřichův Hradec s Obrataní a Novou Bystřicí. Trať s rozchodem pouhých 760 mm vede krajinou České Kanady.
V sezóně jezdí z hradeckého nádraží do pohraničního města ležícího v centru České Kanady, Nové Bystřice, lokálka tažená parní lokomotivou.

 

 

Další tipy na výlety po Jindřichově Hradci naleznete ZDE.

Turistické zajímavosti na Jindřichohradecku

Nedaleko Nové Bystřice je možné navštívit zříceninu pohraničního hradu Landštejn, jednu z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě s bohatou historií, a rovnou tam můžete navštívit i lanový park Ladštejn.
Jedním z tipů na výlet může být i návštěva Malíkovských skal s příjemnou procházkou podél řeky. Každoročně se v Jarošově nad Nežárkou pořádá cyklistický závod - Jarošovská šlapka.

V nedaleké Žirovnici, městě známém kromě jiného i výrobou perleťových knoflíků, můžete navštívit zámek a špýchar s expozicí venkovských tradic a řemesel. V zámeckém areálu se často konají  různé kulturní akce  (výstava Zahrada Vysočiny, divadelní představení, koncerty). V areálu se nachází i bývalý pivovar, v jehož prostorách naleznete expozice knoflíkářství nebo šicích strojů . Žirovnici si určitě nenechte ujít. Více informací ZDE.

Jestli se chcete "rozhlédnout" po kraji, tak se určitě běžte podívat na i na nedaleké rozhledny:
Rozhledna Rýdův kopec se nachází za obcí Děbolín, cca 6km od Jindřichova Hradce. Je volně přístupná každý den od 8:00 do 20:00 v období od března do října.
Rozhledna U Jakuba se nachází necelých 24km východně od J.Hradce nedaloko obce Valtínov směrem na Dačice. Kousek od rozhledny lze navštívit i jeden z nejkurióznějších žulových balvanů České Kanady s charakteristickým tvarem - Ďáblovu prdel.

   

           

Rýdův kopec - rozhledna

Malíkovské skály

Zřícenina hradu Landštejn

 
      

 

 


Tipy pro rodiny s dětmi

  • Pro rodiny s dětmi doporučujeme návštěvu Zooparku na Hrádečku nacházejícího se mezi obcemi Horní a Dolní Pěna u Jindřichova Hradce. K vidění je zde více než 100 zajímavých zvířat, návštěva vám zabere cca 1,5 hodiny.
  • Fantazium je malý park s hrami, scenériemi a soutěžemi, prožijete zde zábavný den s celou rodinou. Pro děti jsou připravené výtvarné díly.
  • Léto v kukuřici v Roseči - celodenní zábava pro celou rodinu, hned vedle Houbového parku. Jedná se o největší kukuřičné bludiště, kde kromě bludiště mají i bazén, tříkolky, trampolíny a slámový hrad.
  • Obludiště v Dolní Pěně - největší keřový labyrint ve střední Evropě.
  • Pelhřimovské peklo v Pelhřimově na Masarykové náměstí - najdete zde opravdové vzrušení a zábavu
  • Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov nabídne spoustu zajímavostí jak pro děti, tak i pro dospěláky.
  • Muzeum veteránů Nová Bystřice je první a největší muzeum amerických předválečných automobilů v Čechách.

 Zoopark Na Hrádečku   Obludiště Dolní Pěna         

Další tipy na návštěvu měst v okolí Jindřichova Hradce:

Kunžak: 12km - rybník Komorník
Slavonice: 30km - historické centrum, kostely, muzeum, podzemí
Nová Bystřice: 19km - Muzeum veteránů
Dačice: 35km - Dačická kostka cukru - příběh první kostky cukru na světě si můžete přečíst na pomníku na Palackého náměstí v Dačicích, zámek a zámecký park
Telč: 33km -historické centrum
Hluboká nad Vltavou: 50km - zámek, ZOO
Třeboň: 37km -  zámek, Schwarzenberská hrobka, lázně (bazény)
Hrad Kámen: 30km - Muzeum motorek
Pelhřimov: 30km - Muzeum rekordů, Pelhřimovské peklo, Muzeum strašidel, MÚZYum Lipských, Vyhlídková věž

 

A jako připomínku svojí dovolené si můžete přímo v Jarošově zakoupit místní keramiku, která se vyrábí v nedalekém Hlubokodole.