Výlety

 

TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ

Něco z historie:

Zakladatelem obce je podle pověsti rytíř Jaroš, který zde žil před dávnými lety na své tvrzi. A protože dávná tvrz stojí nad soutokem říček Kamenice a Žirovnice, které dále společně pokračují jako Nežárka, zní celé jméno obce Jarošov nad Nežárkou.

Turistika a sport:

V okolí Jarošova lze provozovat pěší turistiku, cykloturistiku, in-line bruslení na příjemné několikakilometrové lesní cyklostezce vedoucí z Horního Skrýchova směrem na Novou Včelnici, rybaření, houbaření, plavání v nedaleké pískovně nebo plaveckém bazénu - Aquaparku v Jindřichově Hradci (www.bazen.jh.cz) , tenis, beach volleyball. K dispozici je i fotbalové hřiště, tenisové kurty a sportovní hala.

   

Možnosti cykloturistických výletů:

Nedaleko Jarošova najdeme několik zajímavých městeček, které stojí rozhodně za návštěvu. Cestu do nich je možné naplánovat překrásnou přírodou po značených cykloturistických nebo turistických trasách. Můžete vyšlápnout například do Kamenice nad Lipou s krásným zámkem a 600 let starou lípou, na z pohádek známý zámek  Červená Lhota , do Nové Bystřice, Slavonic, na nedaleký Landštejn, či do Žirovnice. Pro zdatnější cyklisty nebude problém navštívit Telč s unikátním renesančním náměstím, městečko a zámek Dačice nebo město Třeboň.

Přímo v penzionu Vám můžeme zapůjčit jízdní kolo.

Rybaření a koupání:

Přímo centrem obce protékají tři řeky, které jsou pro rybaření jako stvořené.

V okolí obce je řada soukromých revírů, na které je možné si zakoupit povolenku přímo v restauraci (rybník Malá vodní nádrž v Jarošově nad Nežárkou o rozloze 2,4 ha, více na lovrybjarosov.unas.cz  - k zakoupení jsou u nás povolenky na 1 či na 3 dny)

Necelý kilometr je  zatopená pískovna s čistou vodou, která je ideální na koupání. 

Sport:

Po domluvě je možné využívat sportovní areál, kde najdete antukové nebo asfaltový tenisový kurt, hřiště na beach volleyball a fotbalové hřiště. V případě špatného počasí se sportovci mohou uchýlit do kryté haly a zahrát si zde tenis, basketball, volleyball, sálovou kopanou nebo stolní tenis.

Ceny za tělocvičnu a kurty naleznete na kocni stránky v sekci CENÍK .

Turistické zajímavosti:

V 5 km vzdáleném Jindřichově Hradci je možné navštívit po pražských Hradčanech a Českém Krumlově třetí největší zámecký komplex v Čechách (www.zamek-jindrichuvhradec.eu/) , muzeum (www.mjh.cz) , nebo největší evropský lidový betlém - Krýzovy jesličky (www.mjh.cz/expozice-muzea/kryzovy-jeslicky). Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.

Město Jindřichův Hradec leží na patnáctém poledníku a je jedním z nejkrásnějších měst Jižních Čech. Historické jádro města bylo prohlášeno památkovou rezervací. Jindřichův Hradec získal titul „ Historické město roku 2007“.

V J.Hradce se také můžete podívat na vyhlídkovou věž, která měří celkem 68,3 metru, z toho báň téměř 24 metrů. Koule na vrcholu má průměr 1,2 metru a kříž na špici je 5 metrů vysoký. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 metru a octne se přitom ve výšce 513 metrů nad mořem. Vystoupat až na samý ochoz městské vyhlídkové věže se rozhodně vyplatí. Pohled, který se odvážlivcům naskytne, určitě za všechnu tu námahu stojí.

Další zastávku můžete udělat v Muzeu fotografie (www.mfmom.cz) či v Gobelínové dílně (www.dumgobelinu.cz).

Ve městě se určitě také běžte podívat na aqua show sv.Floriána. Unikátní aqua show, která je druhá svého druhu v Evropě, je spuštěna každý den od 9:00 do 19:00 vždy v celou hodinu.  Kombinace světelných efektů, videoprojekce a obrazců za pomoci padající vody poskytuje nádhernou podívanou. Unikátní aqua show je nainstalována v objektu bývalé hasičárny v Růžové ulici v Jindřichově Hradci v pasáži, která představuje symbolické náměstíčko se sochou sv. Floriána, patrona hasičů.

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města. Nenápadný pruh z dlažebních kostek na první pohled nevěstí nic převratného, přesto je už řadu let jednou z největších jindřichohradeckých atrakcí. Ona čára totiž vyznačuje místo, kterým prochází 15. poledník východní délky.

 Město si můžete prohlédnout i z vodní hladiny - projížďkou po rybníku Vajgar nebo po řece Nežárce. V Jindřichově Hradci můžete navštívit kino nebo divadlo, na začátku července také festival Folková růže. V případě špatného počasí si můžete pobyt zpestřit návštěvou aquaparku (www.bazen.jh.cz)


Cestovat do Jindřichova Hradce můžete např. historickým vlakem "lokálkou" - úzkorozchodnou tratí spojující Jindřichův Hradec s Obrataní a Novou Bystřicí. V sezóně jezdí z hradeckého nádraží do pohraničního města, ležícího v centru "České Kanady", Nové Bystřice lokálka tažená parní lokomotivou. Více info na
www.jhmd.cz

  

Nedaleko Nové Bystřice je možné navštívit zříceninu pohraničního hradu Landštejn (www.staremestopl.cz)


Jedním z tipů na výlet může být i návštěva Malíkovských skal, kde se každé léto pořádá  folklórní festival. Každoročně se v Jarošově nad Nežárkou pořádá cyklistický závod - Jarošovská šlapka.

  

Tipy na výlety pro pěší i cyklisty:

Rozhledna Rýdův kopec Děbolín

Rozhledna Rýdův kopec se nachází za obcí Děbolín, cca 6km od Jindřichova Hradce. Je volně přístupná každý den od 8:00 do 20:00 v období od března do října.

 

Rozhledna U JAKUBA

Rozhledna se nachází necelých 24km východně od J.Hradce nedaloko obce Valtínov směrem na Dačice.

 

Tipy pro rodiny pro děti:

Pro rodiny s dětmi doporučujeme návštěvu ZOOPARKU NA HRÁDECKU nacházejícího se mezi obcemi Horní a Dolní Pěna u Jindřichova Hradce. K vidění je zde mnoho zajímavých zvířat www.zoonahradecku.cz

 -Houbový park a Ráj skřítků v Roseči je malý park s hrami, scenériemi a soutěžemi, prožijete zde zábavný den s celou rodinou.

-Léto v kukuřici v Roseči - celodenní zábava pro celou rodinu.

- Obludiště v Dolní Pěně-největší keřový labyrint ve střední Evropě.

 -Lanové a outdoorové centrum Landštejn v panenské přírodě České Kanady -vysoké lanové překážky a nízké lanové překážky vhodné pro děti od 5 let.

-Pohádková říše Fábula v Kamenici nad Lipou je ideálním místem pro rodinný výlet s dětmi, a to za každého počasí. Velká část atrakcí je totiž pod střechou. Za deště tedy nezmoknete a v horku se zchladíte v pohádkovém sklepení a ostatních prostorách této krásné staré prvorepublikové budovy. Vydejte se na cestu Pohádkovým sklepením, kde potkáte živou čarodějnici, čerta a další pohádkové bytosti, a zažijte pravou českou pohádku na vlastní kůži. Je vám to málo? Nebojte, mají toho pro vás ještě mnohem víc: tvořivé dílny, které zaručeně zabaví nejen děti a to na opravdu dlouhou dobu, divadlo na zelené louce, mini ZOO, pohádkové bludiště, obří společenské hry cukrárnu se spoustou domácích zákusků a výbornou kávou, království hlavolamů, pro malé, větší i největší.

-Pelhřimovské peklo v Pelhřimově na Masarykové náměstí

Další tipy na návštěvu měst:

Kunžak: www.kunzak.cz

Slavonice: www.slavonice.cz

Nová Bystřice: www.novabystrice.cz

Dačice: www.dacice.cz

Telč: www.telc.eu

Hluboká nad Vltavou, zámek

Třeboň, zámek, Schwarzenberská hrobka